Google Академія

scholar_logo_lg_2011Google Академія дозволяє легко здійснювати розширений пошук академічної літератури. З одного місця можна здійснювати пошук серед багатьох дисциплін та джерел, включаючи рецензовані статті, дисертації, книги, анотації та статті академічних видань, а також професійні асоціації, сховища попередніх варіантів робіт, вищі навчальні заклади та освітні організації. Google Академія дозволяє знайти дослідження, яке найбільш відповідає вашому запиту, серед великої кількості академічних дослідницьких робіт.

* Веб-сайт: scholar.google.com (зареєструватися)
* Ілюстрована інструкція з реєстрації науковців ТНТУ у веб-службі Google Академія.

При реєстрації:
* в графу „Ім’я“ додавайте повністю Прізвище Ім’я та по батькові і у дужках варіанти латиницею, напр. „Ясній Петро Володимирович (Petro Yasniy, Petro Jasnii, Petro Yasnij)
* в графі „Приналежність“ вказуйте повну назву університету українською та англійською мовами „Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя, Ternopil Ivan Puluj National Technical University“. Також можна додати посаду, відділення/кафедру;
* в ключові слова (графа „Сфери зацікавлення“) додавайте (окрім дисциплін) „ТНТУ“ та за бажанням абревіатуру кафедри, напр. „МН ТНТУ“.
* додайте фото та зробіть профіль загальнодоступним.
* висилайте Ваш ідентифікатор Google Академії (напр. „lc2odgQAAAAJ“) у бібліотеку ТНТУ (за адресою library@tntu.edu.ua) для врахування у порталі „Науковці ТНТУ“.

У порівнянні з іншими безкоштовними і платними сервісами такого типу (Scirus (видавництво Elsevier), CiteSeer і
getCITED, Scopus (Elsevier), Web of Science (Thomson ISI) та ін.) Google Академія опирається
на більшу базу даних наукових часописів, у більшій кількості мов.
Тому Google Академія часто знаходить більше цитувань. Для прикладу декілька статей за цитуваннями у Scopus та Google Академія:

статті №1 №2 №3 №4 №5 №6 №7
Scopus (цитування) 3 7 2 9 6 1 6
Google Академія (цитування) 7 13 7 17 7 2 8

За даними статистики публікацій за авторами з 494 автора у Scopus представлені біля 200 з лише 1269 публікаціями загалом.
Натомість у веб-службі Google Академія може зареєструватися кожен автор і відшукати з допомогою цієї служби більшість своїх публікацій (а решту додати вручну).

У Google Академії є потенціал повного і точного підрахунку кількості статей автора, цитувань на його статті та індексу Гірша. Для цього потрібні 2 речі:
1. Заповнений і вивірений профіль автора у Google Академії (усі статті, зведені дублікати);
2. Доступні в онлайні та проіндексовані в Google Академії усі статті, в яких згадувалося цитування статей автора.

Інформаційно-аналітична система “Бібліометрика української науки” використовує окрім інших наукометричних платформ також і Google Академію. ТНТУ ім. Ів. Пулюя у цій системі.

Сервіс Google Scholar „Бібліографічні посилання“ дозволяє вченим оприлюднювати результати своїх інтелектуальних напрацювань у вигляді так званих бібліометричних портретів, де представлена сфера їхньої наукової діяльності, впорядковані списки публікацій, індекси та діаграма цитувань, коло наукових інтересів тощо. У цілому бібліометричний портрет можна розглядати як візитівку вченого в Інтернеті. Згаданий сервіс затребуваний — на жовтень 2014 р. з його використанням створено понад 3 000 портретів українських дослідників. Серед них і відомі всьому світові вчені: академіки В. Вернадський, М. Боголюбов, В. Глушков (їхні бібліометричні портрети створювали учні й послідовники), і початківці, які мають по кілька публікацій.

Редакції ряду періодичних видань створили бібліометричні профілі своїх журналів і збірників наукових праць у системі Google Scholar. Ці профілі є своєрідним звітом наукової спільноти суспільству про результати напрацювань у певній галузі. Аналіз інформації про цитування окремих статей і журналів у цілому сприятиме оптимізації видавничої політики періодичного видання.

Окрім персональних профілів у Google Академії часто створюють (інструкція) профіль наукового підрозділу (напр.: Відділ бібліометрії та наукометрії, Кафедра обліку та аудиту, Кафедра ТЕЯФ, Відділ моніторингу радіоактивного стану довкілля), профілі журналів (Вісник ТНТУ, СЕПД, …) та профілі конференцій.

Див. також

  1. Про Google Академію
  2. Інформація щодо порядку реєстрації в Google Академія на сайті НБУВ
  3. Google Академія для молодих дослідників (pdf)
  4. Топ 100 наукових періодичних видань України
  5. Бібліометрика української науки
  6. Приклад використання ORCID у профілі Google Академія (Karl Leo)
  7. Приклад використання профілів Google Академія на сторінці ред.-колегії (Електротехніка і Електромеханіка)
  8. Соціально-економічні проблеми і держава в Google Академії
  9. Вісник Тернопільського національного технічного університету в Google Академії (ще тут)
  10. Галицький економічний вісник в Google Академії (ще тут)
  11. Контактна форма підтримки Google Scholar (запити лише англійською)
  12. Scholar Metrics — топ 100 українських періодичних видань (за h5-індексом)
  13. Офіційний блог Google Scholar